تبلیغات
پنتا - دانشگاه صنعتی شریف بازوی علمی - اجرایی دولت برای احیای دریاچه ارومیه
 
پنتا
ریاضیات - نقاشی - سینما - ورزش - سلامت - مد و فشن - خرید اینترنتی
                                                        
درباره وبلاگ

سلام . بنده کیوان عباس زاده دانشجوی ارشد دانشگاه صنعتی شریف می باشم .علاقه مند به ریاضیات ، نقاشی و سینما و تیم رئال مادرید (البته اینم بگم که نمیشه تیم بارسلونا را دوست نداشت ). ورود شما به این وبلاگ را خوش آمد می گویم و امیدوارم از این وبلاگ لذت ببرید .
مدیر وبلاگ : کیوان عباس زاده اسک شهری
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
هاست لینوکس گوش پاکن برقی دفتر ترجمه IS

دانشگاه صنعتی شریف بازوی علمی - اجرایی دولت برای احیای دریاچه ارومیه

تصویر محتوا
مروری بر روند وضعیت اجرایی و طرح احیای دریاچه ارومیه در گفتگوی محبوبه قره داغی خبرنگار روابط عمومی با دکتر تجریشی مجری قرارداد طرح مطالعه و طراحی نجات دریاچه ارومیه و معاون پژوهشی دانشگاه شریف

دریاچه ارومیه یکی از ذخیره گاههای زیست کره و یک تالاب بین المللی 
دکتر تجریشی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه در خصوص وضعیت و تراز سطح آب دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه به لحاظ موقعیت بین المللی دریاچه مهمی در سایت کنوانسیون رامسر است. می توان گفت این دریاچه یکی از ذخیره گاههای زیست کره و یک تالاب بین المللی محسوب می شود.
وی افزود: بدون تردید، احیای دریاچه ارومیه در گروِ تامین آب كافی می باشد اما در طی سالیان اخیر به ویژه همزمان با بروز دوره خشكسالی اواخر دهه ۷۰ و اواسط دهه ۸۰ ، نه تنها کار اجرایی برای احیای دریاچه صورت نگرفته، بلكه شواهد و مستندات موجود نشان دهنده توسعه برداشت از منابع آبی حوضه به ویژه توسط بخش كشاورزی می باشد در چند سال اخیر و پس از تداوم شرایط بحرانی دریاچه ارومیه اقدامات صورت گرفته بیشتر در سطح عناوین راهكارهای مصوب باقیمانده و عدم اجرایی شدن مصوبات مذكور، نه تنها احیای دریاچه ارومیه را در پی نداشته بلكه تداوم افت تراز سالیانه آن به میزان متوسط ۴۰ سانتیمتر را نیز در پی داشته است.

عوامل موثر بر بروز بحران خشکی دریاچه ارومیه
عضو هیات علمی دانشگاه شریف در خصوص عوامل موثر بر خشکی دریاچه ارومیه اظهار داشت: عدم تدبیر اندیشی مناسب از اکوسیستم به سیاست های غلطی بر میگردد که به پشتوانه این بی تدبیری ساری و جاری است، به عبارتی ما می بینیم که توسعه کشاورزی از حدود ۳۰۰ هزار هکتار در اول انقلاب به ۵۰۰ هزار هکتار می رسد. تبدیل اراضی زراعی به باغی از قبیل باغ سیب و همچنین کاشت چغندر قند با هدف صنعتی شدن که آب بسیار زیادی مصرف می کند نیز از سیاست های غلطی بود که بعد از انقلاب ایجاد شد.
وی افزود: در گذشته کشت اغلب محصولات اراضی مناطق اطراف دریاچه بصورت دیم بود ولی با تبدیل شدن این اراضی به کشت های پرآب بر و محصولات باغی شاهد آنیم که عمده ی توسعه ی کشاورزی به سمت محصولات پرآب رفته و محصولات باغی جایگزین محصولات زراعی شده به همین دلیل و با مواجه شدن با مشکل کمبود آب استفاده از آب های زیرزمینی متداول می شود. با این روند کل حوضه آب ریز اگر بطور مثال ۸ میلیارد متر مکعب آب تجدید پذیر داشته باشد، سالانه ۲ میلیارد متر مکعب بیشتر از حد معمول آب مصرف می شود و این درحالی ست که در طی حدود دو دهه ی گذشته یعنی از سال ۱۳۷۲ که ما حداکثر مقدار بارش ها و ترازها را داشتیم، بارندگی در حوضه آب ریز حدود ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده است.
دکتر تجریشی تغییرات و نوسانات اقلیمی را عامل موثر دیگری بر خشکی دریاچه ارومیه برشمرد و اضافه کرد: در این منطقه و بسیاری از مناطق دیگر دنیا، هم راجع به نوسانات اقلیمی صحبت می شود و هم راجع به تغییر اقلیم که در تعریف این دو واژه باید گفت نوسانات اقلیم به این معناست که پس از یک تا دو دهه کمبود بارندگی دوباره بارش به روال عادی خود بازمیگردد ولی در تعریف تغییر اقلیم باید گفت روند کاهش بارش ها قطعی بوده و ممکن است دیگر بازگشتی به شرایط گذشته وجود نداشته باشد.
وی تغییرات اقلیمی آب و هوایی را در این بحران موثر دانست و افزود: تغییرات اقلیمی باعث شده که حدود ۱۸ درصد بارش های ما کم شود و این ۱۸ درصد بارش وقتی کم می شود آبی که ما سالانه حدود هشت و هشت دهم میلیارد مکعب تولید می شد به ۷ میلیارد متر مکعب می رسد و این به معنای کمتر شدن آب قابل مصرف است، از طرفی افزایش مصرف آب و افزایش دما نیز از دلایل دیگر کویر شدن و خشک شدن دریاچه ارومیه محسوب می شود.

نحوه ی تدوین و تصویب "برنامه مدیریت جامع دریاچه ارومیه"
مجری قرارداد مطالعه و طراحی طرح نجات دریاچه ارومیه در خصوص نحوه ی تدوین و تصویب برنامه مدیریت جامع دریاچه ارومیه گفت: در سال ۱۳۸۷ توافقنامه ای بین سازمان محیط زیست و وزارت نیرو و وزارت کشور تنظیم شد معاون اول رئیس جمهور وقت مسئولیت احیای دریاچه را بعهده گرفت ولی متاسفانه از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۹۲ هیچ گونه اقدام اجرایی در این زمینه صورت نگرفت. 
در سال ۱۳۹۲ رئیس جمهور بعنوان یک فرد استراتژیست متوجه این موضوع شد که خشک شدن دریاچه باعث جابجایی ۵ میلیون جمعیت می شود که این جابجایی علاوه بر صرف هزاران میلیارد هزینه منجر به بروز مشکلات و مسائل اجتماعی زیادی خواهد شد.
وی در ادامه افزود: تداوم وضعیت خشکی دریاچه ارومیه و تعهد و توجه ویژه دولت به حل این بحران ملی زیست محیطی تصویب تشکیل کارگروه نجات دریاچه ارومیه در اولین جلسه هیات محترم وزیران در تاریخ ۹۲/۵/۲۷ را در پی داشت. پیرو تشکیل کارگروه مذکور با مسئولیت وزارت نیرو، برگزاری جلسات مختلف فنی تخصصی و همچنین جلسات متعدد کارگروه و برگزاری نشست تخصصی هم اندیشی در خصوص راهکارهای اجرایی نجات دریاچه ارومیه در تاریخ ۹۲/۴/۷، در نهایت منجر به تصویب ۱۹ طرح الویت دار جهت نجات دریاچه ارومیه گردید و در تاریخ ۹۲/۷/۱۹ در جلسه هیات محترم وزیران مطرح و ضمن موافقت كلی با طرحهای اولویت دار تعیین شده مقرر گردید كه وزیر محترم نیرو مسئولیت هماهنگی وراهبری برنامه های اجرایی احیای دریاچه ارومیه را بر عهده گیرد.
با توجه به شرایط حاد دریاچه ارومیه و به منظور تمركز و تسریع در روند احیای دریاچه ارومیه، پیشنهاد ایجاد كارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به ریاست رئیس جمهور یا نماینده ویژه ایشان با اختیارات اصل ۱۳۸ قانون اساسی در جلسه تاریخ ۹۲/۷/۱۶ کارگروه به تصویب رسید همچنین مقرر گردید مدیر هماهنگی و اجرایی احیای دریاچه ارومیه (مجری طرح) که با حکم رئیس جمهور منصوب می شود زیر نظر ستاد و با اختیارات اصل ۱۲۷ قانون اساسی، مسئولیت هماهنگی، راهبری، اجرا و پایش برنامه های مصوب ستاد برای احیای دریاچه ارومیه را عهده دار شود.
پیرو مصوبات مذکور، در جلسه ۹۲/۲/۱۱ هیات محترم وزیران، مصوب گردید که ریاست کارگروه بر عهده معاون اول محترم رئیس جمهور بوده و آقای دکتر عیسی کلانتری به عنوان دبیر کارگروه و مدیر اجرایی احیای دریاچه ارومیه تعیین گردید. پیرو این مصوبه، ستاد احیای دریاچه ارومیه (دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه) ارومیه به صورت رسمی اقدامات و فعالیت های خود را آغاز کرد.
وی در خصوص مدت زمان تعیین شده برای اجرای پروژه ی احیای دریاچه اظهار داشت: ستادی شامل ۵۵۰ نفر از متخصصین، محققین و افرادی از نهاد ها و سازمان های مختلف تشکیل شد که با کمک مشاورین خارجی شامل ۵۰ نفر در مدت ۵ ماه تمامی راهکارها در این زمینه بررسی و ارائه شد. با بررسی های بعمل آمده مشخص شد ظرف مدت ۱۰ سال آینده یعنی تا سال ۱۴۰۲ می توان نتایج قابل قبولی در این زمینه بدست آورد و دریاچه را به تراز اکولوژیک و به یک شرایط پایدار رساند.

دانشگاه شریف بازوی علمی اجرایی دولت در طرح احیای دریاچه
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه دریاچه ارومیه با تاکید بر اهمیت و نقش دانشگاه شریف در این پروژه گفت: دکتر عیسی کلانتری مجری ستاد احیای دریاچه، دانشگاه صنعتی شریف را بعنوان بازوی علمی اجرایی دولت برای اجرای این طرح در نظر گرفت. در سال ۱۳۹۳ ستاد کار خود را آغاز کرد و دانشگاه شریف محلی برای شروع فعالیت ها شد این اولین تجربه در تاریخ کشور ایران است که یک مسئله ی بزرگ و حیاتی به دانشگاه واگذار می شود و دانشگاه صنعتی شریف در حال حاضر نظارت و کنترل و ارزیابی بخشی از اقدامات مربوط به این پروژه را بعهده دارد. 
وی افزود: دانشگاه شریف امور مربوط به این پروژه که نیاز به نظارت میدانی دارد را به دانشگاه های تبریز و ارومیه واگذار نمود تا این دانشگاه ها بتوانند به نیابت از ستاد و دانشگاه شریف به این امور رسیدگی کنند. 
هیات علمی دانشگاه شریف در ادامه گفت: در ساختار فعلی، دانشگاه صنعتی شریف بعنوان یک دفتر فنی و تلفیقی فعالیت می نماید همچنین بر نحوه صرف بودجه ها و اجرای پروژه ها و همچنین اثربخشی این پروژه ها نظارت دارد.
وی افزود: ما در این پروژه سعی کردیم از تجربیات دیگر کشورها در این زمینه بهره مند شویم بعنوان مثال دریاچه های خشکی در دنیا با مشکل مشابه دریاچه ارومیه وجود دارد مانند؛ دریاچه های آرال، سالتن سی، اونس در کالیفرنیا و دریاچه گریت سالت لیک که خواهرخوانده ی دریاچه ارومیه نامیده می شود به لحاظ زمین شناسی این دو دقیقا در شرایط مشابهی بسر می برند ما افرادی را با هزینه ی خیرین گرامی برای بازدید از موقعیت این دریاچه ها و همچنین استفاده از تجربیات و آشنایی با نحوه عملکرد آنها فرستادیم تا راه را به خطا نرویم پس از تبادل تجربیات با این مناطق به این نتیجه رسیدیم که از لحاظ فنی دریاچه ارومیه قابلیت احیا شدن را دارد در همین راستا نقشه ی افق راه آینده این پروژه سازماندهی گردید.
ایشان در ادامه با اشاره به الگو بودن دانشگاه شریف در ارتباط با صنعت گفت: اعتماد دولت به دانشگاه شریف در خصوص احیای دریاچه ارومیه الگویی ست برای ارتباط دانشگاه با صنعت در سطح کشور بطوریکه امیدوارم بعد از این سایر مسائل اساسی کشور از قبیل امنیت غذایی، محیط زیست و ... نیز با محوریت دانشگاه ها حل شود.
وی اضافه کرد: دانشگاه شریف چنین دستاوردی را مدیون همکارانی ست که ملی فکر کرده و تلاش نمودند تا ثابت کنند که با این مدل الگو می توان مسائل پیچیده ای با جنس فنی، فرهنگی و اجتماعی را نیز حل کرد.

نگاهی بر وضعیت كلی نحوه ی تامین اعتبارات پروژه
عضو ستاد دریاچه ارومیه در خصوص شرایط اقتصادی و تامین اعتبارات مربوط به پروژه اظهار داشت: در تامین بودجه این پروژه از لحاظ اقتصادی وضعیت نسبتا خوبی نداریم بهرحال منابع مالی کشور بسیار محدود است. و ممکن است با شرایط اقتصادی فعلی امکان تخصیص و پرداخت کل مبلغی که برای سالجاری به منظور اجرای این پروژه تصویب گردیده است بطور کامل وجود نداشته باشد به این ترتیب انتظار می رود که با تخصیص و پرداخت بخش قابل قبولی از آن روند احیای دریاچه ارومیه با مشکل جدی مواجه نشود البته گفتنی ست امسال ۵۰ درصد از اعتبار مورد نیاز تامین شده که خود نشان از عزم دولت برای اجرایی شدن این طرح است. دولت به این باور رسیده که دریاچه قابلیت احیا شدن را دارد. با توجه به عملیات اجرایی که در پیش است و تیم قوی و مصممی که برای این کار در نظر گرفته شده است ما زیاد نگران روند اجرای پروژه نیستیم.

آب مهمترین و بزرگترین چالش دنیا در مجمع جهانی
استاد دانشگاه شریف با تاکید بر اهمیت تغییر نگاه بدنه جامعه به موضوع آب اظهار داشت: امروزه نگاه مدیران نسبت به سابق تغییر کرده و شکل توسعه نرم افزاری به موضوع آب بخود گرفته است بطور مثال قبلا مدیران برای توسعه بسمت سد سازی گرایش داشتند ولی در حال حاضر حتی برای تحقق پروژه احیای دریاچه ارومیه از ساخت چهار سد نیز جلوگیری شد. در تاریخ کشور ما سابقه نداشته آب را از سدها برای اکوسیستم رها کنند اما در ماه دی ۶۰ میلیون، بهمن ۶۰ میلیون و اسفند ۷۰ میلیون مکعب آب بسمت دریاچه رها خواهد شد و اینها همه حاکی از یک تغییر نگاه و عزم راسخ دولت برای احیای دریاچه است.
وی در ادامه اضافه کرد: نکته ی دیگر این است که امروزه در دنیا نوع نگاه به آب عوض شده و دیگر مسئله آب صرفا یک مسئله فنی نیست بطوریکه در مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۱۶ میلادی که چند هفته ی پیش برگزار شد شاهد بودیم که آب مهمترین و بزرگترین چالش جهانی مطرح شد در این مجمع با نمایه هایی که نشانگر موقعیت هر موضوع بود آب بعنوان یک موضوع اجتماعی مطرح شد نه بعنوان یک مسئله فنی، پس نتیجه می گیریم آب در دنیا بعنوان یک مسئله اجتماعی مطرح است. 
وی افزود: در ایران نیز باید مسئله آب را یک معضل اجتماعی بدانیم باید الگوی مصرف را عوض کنیم و بدانیم که در آینده با کمبود جدی آب در کشور مواجه خواهیم شد. سال ۱۳۹۵ برای ستاد، کشور، دانشگاه شریف و دانشگاههای همکارش برای روشن کردن افکار عمومی یکسال کلیدی ست تا بتوان به لحاظ اجتماعی و در حقیقت برای آماده سازی ذهنی، فکری و عملیاتی مردم در مناطق مختلف کشور اقدام کرد تا مردم بخصوص مردم مناطق اطراف دریاچه به این باور برسند که حیات، ممات و آینده ی خود و فرزندانشان در گروِ احیای دوباره دریاچه است و اگر دریاچه احیا نشود مجبور به مهاجرت می شوند و این مهاجرت آثار سوء زیست محیطی در بر خواهد داشت با مطالعاتی که انجام شده بنظر می رسد دایره وسعت این آثار سوء تقریبا تا کرج ادامه پیدا خواهد کرد که این خود جمعیتی بالغ بر۱۴ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار خواهد داد. و تبعات آن برای نسل های بعدی هم ادامه خواهد داشت.

آب کالایی استراتژیک کمیاب و ارزشمند برای ذخیره نسل های بعدی
دکتر تجریشی ضمن تاکید بر اهمیت و ارزش آب بیان داشت: در گذشته که جامعه فاقد تکنولوژی بود پدران ما به این امر آگاهی داشتند که آب یک کالای ارزشمند و کمیاب است امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش مصرف منابع طبیعی از جمله آب بوسیله تجهیزات وابسته به تکنولوژی از قبیل پمپ آب منابع آبی ذخیره زیرزمینی نیز مورد دستبرد قرار گرفته و ما به این باور رسیده ایم که آب یک کالای نامحدود است و ارزش اقتصادی ندارد کالایی ارزان و در دسترس که برای مصرف آن مجبور نیستیم بهای سنگینی پرداخت کنیم این باور اشتباه منجر به استفاده از الگوی مصرف غلط آب شده است. 
وی افزود: در حال حاضر ما فقط می توانیم حدود ۳۰ میلیارد متر مکعب آب در سال در سفره های زیرزمینی ذخیره کنیم ولی سالانه ۵۰ متر مکعب از آب را برداشت می کنیم. این بدین معناست که ما سالانه ۲۰ میلیارد متر مکعب آب بیشتر از حد مجاز و اضافه برداشت می کنیم. 
وی تصریح کرد: با این وضعیت، آبی که از نسل های قبلی برایمان ذخیره شده بود مصرف خواهد شد و متاسفانه این روند استفاده باعث می شود آب که کالایی استراتژیک و ارزشمند است و باید برای نسل های بعدی ذخیره شود تبدیل به یک منبع تجدیدناپذیر شود.

توصیه آخر
مجری قرارداد طرح مطالعه نجات دریاچه ارومیه در توصیه نسبت به مصرف بهینه آب گفت: امروزه موضوع آب بحث بسیار جدی و مهمی ست که در برنامه ششم توسعه نیز بر الویت دار بودن این طرح تاکید شده است.
بنظر من وظیفه هر شهروند ایرانی این است که صرفا نه برای داشتن شرایط مطلوب اقتصادی بلکه برای داشتن آب سالم و محیط زیست سالم مطالبه گر باشد ما نباید با تمام شرایط نامطلوب زیست محیطی موجود از جمله آلودگی هوا کنار بیاییم باید در خصوص داشتن شرایط مطلوب محیط زیست سالم تلاش کنیم نباید آلودگی هوا را که با ایجاد مواد ریز منجر به سرطان ریه و هزاران بیماری دیگر می شود را بپذیریم. 
وظیفه مهمی که دانشگاه ها و بدنه ی جامعه به عهده دارد آگاه کردن مردم با این واقعیت است که با روند فعلی در آینده هیچ امیدی به بهبود وضعیت محیط زیست نیست مردم باید بدانند و آگاه باشند که با ادامه ی این روند ما شرایط نامطلوب موجود را به نسل ها ی بعدی انتقال می دهیم و تمام امکاناتی که می تواند برای نسل های بعدی حیاتی باشد را ساقط می کنیم. امروزه بحث آب و محیط زیست از مسائل مهم و حیاتی مطرح در جامعه است. حفظ این منابع برای نسل های بعدی، ترویج و آموزش فرهنگ منابع طبیعی و زیست محیطی با هدف احیاء و توسعه منابع مذکور و همچنین توانمند کردن مردم در این زمینه از مهم ترین و اساسی ترین وظایف دولت محسوب می شود.

The-88th-Annual-Academy-Awards-2016
نوع مطلب : دانشگاه شریف، 
برچسب ها : دانشگاه شریف، دریاچه ارومیه، دکتر تجریشی، طرح احیای دریاچه ارومیه، برنامه مدیریت جامع دریاچه ارومیه، احیای دریاچه ارومیه، طرح نجات دریاچه ارومیه،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
   
http://keyvan1371.eshopfa.net/Template/1/Images/Banner/535.jpg

Varzesh3.com ورزش سه


IranSkin go Up

mouse code

كد ماوس

Bahar-20

کد پرواز پرندگان